Tenis Taktikleri Üzerine Önemli Notlar

Oyun stratejileri bütün spor dalları için oldukça önemlidir. Özellikle rakibi kolay bir biçimde alt etmek için her oyuncunun bir taktik geliştirmesi gerekmektedir. Ancak strateji geliştirmek genel itibarıyla kolay bir iş değildir. Söz konusu strateji bilgisinin tecrübe ile oldukça alakalı olduğunu ifade etmek gerekir. Yıllar İçinde kazanılan tecrübe ile daha kolay strateji geliştirmek mümkün olmaktadır. Bu biraz da yenile yenile yenmeyi öğrenmeyi tanımlayan durumdur. Tenis alanında da stratejinin oldukça önemli bir kavram olduğunu ifade etmek gerekir. Özellikle bir strateji oyunu benzetmesi yapmak tenis için oldukça uygundur. Tenis profesyonellerinin ifade ettiği şekli ile oyun taktikleri almak da strateji belirleme noktasında oldukça faydalı olacaktır. Tenis taktikleri yeni başlayanlar ve orta seviyeli oyuncular için önemli bilgilerdir.

  1. Tenis taktikleri arasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta ısınma hareketleridir. Isınma hareketleri mevcut antrenman veya müsabaka öncesinde vücudu mevcut harekete hazırlama noktasında büyük önem taşır. Isınma hareketlerinin doğru yapılması kas gruplarını mevcut maça hazırlayacağından oyuncu performansının maksimum seviyeye erişmesine yardımcı olur.
  2. Bir başka taktik ise oyuna kolay dahil olma kabiliyetidir. Bu noktada psikolojik olarak kondisyonu sağlamak büyük önem arz eder. Nitekim sürekli olarak atış takibi gerekli olduğu için psikolojik olarak kondisyon içerisinde olmak rakibin oyun stratejisini kolay kavrayabilmeye sağlayacaktır.
  3. Söz konusu taktikler arasında forehand ve backhand vuruşlarının sağladığı avantajları iyi değerlendirmek de yer alır. Bu aşamada fırsat yakalandığı takdirde çapraz vuruşlara ağırlık vermek önem arz eder. Bu noktada iyi bir uzaklığın yakalanmış olması önemli bir şarttır. Bu sayede rakibi daha fazla koşturmak mümkün olacaktır.
  4. Maç sırasında savunmada ya da defansta olunması normal karşılanmalı ve sahanın hangi noktasında bulunulması gerektiğini ağırlıklı olarak karar verilmesi gerekir. Bu sayede çok daha zinde bir oyun oynamak mümkün olacaktır.
  5. Tenis taktikleri ile ilgili diğer bir önemli nokta ise rakibe ondan korkmadığını göstermektir. Bu açıdan file önünü yaklaşma önemli bir taktiktir. Ancak file önündeki top karşılayamayacak düzeyde bir oyuncu ise rakibine karşı böyle bir gösteride bulunması en büyük taktiksel hatayı ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir