Tenis Neden Oynanıyor

Tenis Neden Oynanıyor?

Tenis, raket ve pong adı verilen bir oyundan kaynaklanan bir spordur. Dünya çapında yaygın olarak oynanır ve çeşitli formatları vardır. Spor tipik olarak iki takım tarafından bir tenis kortu üzerinde – çim veya sert yüzeylerde – bir top ve bir sopa, raket veya el dokuması hayvan postu ile oynanır. Tenis tarihinin en ünlü maçlarından biri 1877’de Wimcoton Cup’ta gerçekleşti ve ilk Wimbledon Grand Slam ile sonuçlandı. Oyun aynı zamanda Barclays Premier Lig sezonunda dernek futbolcuları tarafından da oynanır. Tenis raketi oyunun oynayabilmeniz için gerekli ekipmanlar arasında ilk sırada yer alıyor.

Tenis Tarihsel Süreci

Tenisin tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır. İmparator Nero, Tenis sayfası olarak bilinen bir formunu oynadı. Ayrıca topun sınırlardan geçmesini önlemek için ağ eklemek gibi sporda bazı değişiklikler yaptı. Oyunun tarih boyunca kennist, schwalbe ve tavistock touch gibi birçok isim varyasyonu vardı. Bununla birlikte, tenis adı, 20. yüzyılın ortalarında, Amerikalı çiftler oyuncuları Leon Leonwood III ve Tony Trabue arasındaki bir maç sayesinde popülerlik kazandı. East Hampton, New York’ta bir kulüpte oynuyorlardı, ama hava o kadar soğuktu ki buz küpleri raket kulplarından sekti. Sporun adı bu fenomenden türemiştir: ‘tenis’, ‘raket’ veya ‘top’ anlamına gelen Fransızca bir terimden gelmektedir. Tenis ayakkabısı oyunculara destek sağlıyor.

Bugün, en eski tenis turnuvası – Wimbledon – hala aktif ve geniş çapta popüler. 1877’den beri her yıl Londra’daki All England Lawn Tennis Club’da düzenlenmektedir. Wimbledon, her yıl düzenlenen dört Grand Slam turnuvasından biridir. Bunlar tenisteki en prestijli turnuvalardır ve milyonlarca dolar risk altındadır ve erkekler ve kadınlar için toplam 64 açılış yapılır. Wimbledon’da tekler şampiyonu 100.648 £ (157k USD) alırken, çiftler şampiyonu 64.874 £ (97k USD) kazanıyor. Ek olarak, daha düşük dereceli oyuncular için yıllık Tek Erkekler Müsabaka Kupası ve Çift Erkekler Müsabaka Kupası turnuvaları da vardır. Her turnuvanın 64 katılımcısı vardır ve Wimbledon’da Haziran ayı boyunca üç gün boyunca gerçekleşir. Tenis çantaları ekipman taşımacılığında önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir