Nubuk Deri

Tüm derilerde olduğu gibi nubuk deriler de hammadde olarak hayvanları kullanmaktadır. Derilerin yabancı maddelerden ve yağlarından arındırılması sonrasında sınıflandırmalar yapılacaktır. Yarma deri türünde de olabilecek olan bu deri türünün sonrasında işlenmesi işlemi uygulanacaktır. Ham deri oldukça değerli ve kullanışlı olacağından dolayı dekorasyon tasarımlarında da tercih edilebilecektir. Öte yandan deri ithalatı konusunda da öne çıkabilecektir.

Nubuk deriler, cildinde var olan hasarlar nedeniyle zımparalama işlemlerine tabi tutulan giysi yapımında kullanılacak olan derilere verilen addır. Genel olarak kadifemsi bir yapıya sahiptir. Zımparalanan kısımlardan da süet deriler elde edilebilecektir. Bu derilere tabaklama işlemi uygulandığında da al-sülfat ya da al-klorür eklemesi gerçekleşebilecektir.

Nubuk ayakkabılar da zaman zaman süetlerle karıştırılabilir. Toptan deri işlemleri esnasında da bu tip karışıklık yaşanabilir. Süet ayakkabılar için üretilen temizlik malzemeleri bu yüzden nubuk ayakkabılara ciddi oranda zararlar verebilir. Nubuk derinin süetten en temel farkı da yüzey kısmının daha pürüzsüz bir halde bulunması olarak ifade edilmektedir. Süet deride böyle bir doku bulunmamaktadır.

Nubuk Deri Üretimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Derilerin sünger taşıyla beraber zımparalanarak, parlatılması sonrasında nubuk görüntüsü ortaya çıkabilecektir. Normal derilerle nubuk deriler arasında bariz farklar ortaya çıkabilmektedir. Nubuk derilerde doku farkı oluşabileceği gibi çok daha hassas olduğu da söylenebilmektedir. Nubuk ürünlerin son derecede hassas olmasından dolayı daha kısa ömürlü olarak ifade edildiği belirtilmektedir. Ancak doğru bir şekilde bakımının gerçekleştirilmesiyle ömrü uzatılabilir.

Nubuk Deri Nerelerde Kullanılır?

Nubuk deriler, genel itibarıyla ayakkabı yapımında tercih edilmektedir. Zımparalanmış deri olduğundan dolayı daha hassas bir konumda bulunacak ve giyim sektöründe yaygın olarak talep görebilecektir.

Nubuk deri kullanılarak imal edilen eşyaların hava koşullarının kötü olması halinde ciddi manada etkilenebilmesi söz konusudur. Bu yüzden nubuk deri ürünlerinin bakımına daha fazla özen gösterilmesi söz konusu olabilecektir. Diğer derilere nazaran daha sportif bir konumda bulunmaktadır. Aynı zamanda da estetik anlayışına dair beklentileri rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Nubuk deriler su geçirmezlik özelliğine sahiptir. Öte yandan ısıya da fazlasıyla dayanıklı olması tercih edilme nedeni olarak görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir